Prací symboly

Prací symboly

U všech výrobků musí být informace pro ošetřování vyjádřené všemi uvedenými symboly v tomto pořadí: praní, bělení chlorem, žehlení, chemické čištění a sušení v bubnové sušičce. Tyto pokyny o ošetřování se vztahují na kompletní textilní výrobek.

Symboly vyjadřující podmínky praní

Prací symbol č. 1 Výrobek se může vyvářet. Při praní v pračce se nevyžaduje zvláštní opatrnost. Mechanické působení, máchání bez kontroly teploty vody a odstřeďování odpovídá normálnímu programu pračky.
Prací symbol č. 2 Výrobek se může prát v pračce při teplotě prací lázně nejvýše 95°C. Mechanické působení, máchání při postupně klesající teplotě vody a odstřeďování odpovídá šetrnému programu pračky.
Prací symbol č. 3 Výrobek se může prát v pračce při teplotě prací lázně nejvýše 60°C. Mechanické působení, máchání ve vodě o teplotě nejvýše 60°C a odstřeďování odpovídá normálnímu programu pračky.
Prací symbol č. 4 Výrobek se může prát v pračce při teplotě vody nejvýše 60°C. Mechanické působení, máchání při postupně klesající teplotě vody a odstřeďování odpovídá šetrnému programu pračky.
Prací symbol č. 5 Výrobek se může prát v pračce při teplotě prací lázně nejvýše 40°C. Mechanické působení, máchání ve vodě o teplotě nejvýše 40°C a odstřeďování odpovídá normálnímu programu pračky.
Prací symbol č. 6 Výrobek se může prát v pračce při teplotě prací lázně nejvýše 40°C. Mechanické působení, máchání a odstřeďování odpovídá šetrnému programu pračky.
Prací symbol č. 7 Výrobek se může prát v pračce při teplotě prací lázně nejvýše 30°C. Mechanické působení, máchání a odstřeďování odpovídá šetrnému programu pračky.
Prací symbol č. 8 Výrobek se musí prát pouze ručně při teplotě prací lázně nejvýše 40°C a krátkodobě. Během praní se výrobek pouze může lehce mnout a ručně lehce ždímat bez kroucení.
Prací symbol č. 9 Výrobek se nesmí prát.

Symboly vyjadřující podmínky bělení

Podmínky pro bělení č. 1 Výrobek se může vyvářet. Při praní v pračce se nevyžaduje zvláštní opatrnost. Mechanické působení, máchání bez kontroly teploty vody a odstřeďování odpovídá normálnímu programu pračky.
Podmínky pro bělení č. 2 Výrobek se může prát v pračce při teplotě prací lázně nejvýše 95°C. Mechanické působení, máchání při postupně klesající teplotě vody a odstřeďování odpovídá šetrnému programu pračky.

Symboly vyjadřující podmínky žehlení

Podmínky pro žehlení č. 1 Teplota spodní plochy žehličky nesmí být vyšší než 200°C.
Podmínky pro žehlení č. 2 Teplota spodní plochy žehličky nesmí být vyšší než 150°C.
Podmínky pro žehlení č. 3 Teplota spodní plochy žehličky nesmí být vyšší než 110°C.
Podmínky pro žehlení č. 4 Výrobek se nesmí žehlit.

Symboly vyjadřující způsoby chemického čištění

Podmínky pro chemické čistění č. 1 Výrobek se může chemicky čistit všemi obvykle používanými rozpouštědly.
Podmínky pro chemické čistění č. 2 Výrobek se může chemicky čistit tetrachloreténem (perchloretylénem), benzinem, trifluortrichloretanem nebo fluortrichlormetanem obvyklými postupy čištění.
Podmínky pro chemické čistění č. 3 V závislosti na použitém rozpouštědle se při chemickém čištění vyžaduje určitá opatrnost při mechanickém působení a při volbě teploty sušení. Výrobek se může čistit tetrachloreténem (perchloretylénem), benzinem, trifluortrichloretanem nebo fluortrichlormetanem s omezeným přidáním vody.
Podmínky pro chemické čistění č. 4 Výrobek se může chemicky čistit pouze benzinem nebo trifluortrichloretanem obvyklými postupy čištění.
Podmínky pro chemické čistění č. 5 V závislosti na použitém rozpouštědle se při chemickém čištění vyžaduje zvláštní opatrnost při mechanickém působení a při volbě teploty sušení. Výrobek se může čistit pouze benzinem nebo trifluortrichloretanolem s omezeným přidáním vody.
Podmínky pro chemické čistění č. 6 Výrobek se nesmí chemicky čistit.

Symboly vyjadřující podmínky sušení po praní

Podmínky pro sušení po praní čistění č. 1 Výrobek se může sušit v bubnové sušičce. Nevyžaduje se zvláštní opatrnost.
Podmínky pro sušení po praní č. 2 Vlhký výrobek se musí sušit pouze zavěšený.
Podmínky pro sušení po praní č. 3 Vlhký výrobek se musí sušit pouze rozložený na rovné ploše.
Podmínky pro sušení po praní č. 4 Výrobek se může sušit v bubnové sušičce při normálním sušícím programu.
Podmínky pro sušení po praní č. 5 Výrobek se může sušit v bubnové sušičce při nižší teplotě sušení.
Podmínky pro sušení po praní č. 6 Výrobek se nesmí sušit v bubnové sušičce.

Přírodní vlákna v cizojazyčných termínech

Rostlinná vlákna:

  česky anglicky
  Bavlna cotton
  Len flax
  Konopí hemp
  Juta jute

Živočišná vlákna:

  česky anglicky
  Vlna wool
  Mohér mohair
  Kašmír caschmere
  Kamel camel
  Lama llama
  Alpaka alpaca
  Vikuňa vicuna
  Srst kozy chevre
  Srst králíka rabbit
  Srst zajíce hare
  Hedvábí silk
  Tusah tasar

Chemická vlákna

PADv - polyamidová vlákna
PESv - polyesterová vlákna
PANv - polyvinylová vlákna, akryl
PVCv - polyvinylchloridová vlákna
PVAv - polyvinylalkoholová vlákna
VSv - viskózová vlákna
ACv - acetátová vlákna
PU - polyurethanová vlákna

Zdroj: Internet